Anul şcolar 2011-2012

Stimați părinți, elevi, colegi, bine v-am găsit!

Din acest an școlar am onoarea să ocup funcția de director al acestei instituții. Școala noastră este o școală cu prestigiu în Satu Mare datorită rezultatelor obținute de-a lungul timpului, datorită muncii susținute de elevii și profesării săi. O mulțime de proiecte sunt în derulare în acest moment, altele vor urma, iar eu voi face tot posibilul să mă ridic la înălțimea așteptărilor dumneavoastră.

Mulțumesc  doamnei Szász Piroska pentrucuvintele frumoase și pentru urările doamnei sale. Sunt onorat să-i calc pe urme și o asigur că voi depune toate eforturile ca să continui ceea ce a început dumneaei și să fac tot ce-mi stă în putere pentru a păstra și simți în continuare mândria de a fi parte din ceea ce nu întâmplător poartă numele de Școala Nr. 10.

Vă mărturisesc că sunt încercat de mari emoții în această zi de nou început, fiind onorat să vă întâmpin pe toți: colegi, părinți și elevi. Începerea școlii e un motiv de bucurii pentru unii sau prilej de necaz și întristare pentru alții. O parte din învățăcei visează să trăiască într-o eternă vacanță, în timp ce alții privesc școala ca pe o treaptă importantă ce le va permite să urce pe scara idealurilor lor până în vârf. Aristotel, în marea sa înțelepciune, spunea : ”Rădăcinile educației sunt amare, dar fructele ei sunt dulci.” Să avem și noi răbdare să plantăm rădăcinile, pentru a gusta fructele dulci, mai apoi.

Și pentru că școala nu înseamnă cărămizi și sticlă, ci oamenii care sfințesc locul, în numele colegilor mei aș dori să mulțumesc unor OAMENI cu o mare, care au făcut parte din sufletul acestei  școli și ai căror colegi am avut onoarea să fim: domului director adjunct Moş Mihai şi soţiei acestuia, Moş Iuliana care au predat ştafeta anul acesta.

Mă voi adresa acum părinților cărora le mulțumesc pentru că au avut încredere în noi, ne-au acordat girul lor și promitem să nu-i dezamăgim. Traiectoria pe care e înscrisă școala noastră e una ascendentă, iar idealurile noastre se situează tot mai sus.

În anul școlar care a trecut, toți cei 561 de elevi din cele 24 de clase au promovat și, mai mult decât atât, ne-au dat motive de mândrie. Au câștigat nenumărate premii la concursuri naționale și internaționale, au desfășurat proiecte, au intrat la licee de elită din oraș și ne-au făcut mândri de ei. În acest an vom lupta să obținem rezultate cel puțin la fel de bune, ba chiar mai mult decât atât.

În acest an vom avea un nr. De 25 de clase cu un efectiv total de 575 de elevi. Mă adresez lor acum, urându-le un bun început și succes în noul an școlar. Avem încredere în voi și știm că peste ani veți crește și reconfirma prestigiul școlii românești în lume.

Colegilor profesori și învățători le urez putere de muncă, răbdare și aceeași dăruire de care au dat dovadă și până acum. De asemenea noilor colegi veniți în școală le urez ”Bun venit!” în colectivul nostru, sperăm că se vor adapta și îi asigurăm de întreg sprijinul și colaborarea noastră.

Voi citi în continuare clasele cu diriginții și învățătorii lor :

Clasa I A – învățătoare Ressler Maria

Clasa a VII-a D – diriginta Csik Elvira

Clasa a VIII-a A – diriginta Cuibuș Nicoleta

Clasa a VIII-a B – diriginta Haiduc Rodica

Doresc să închei citându-l pe marele Grigore Moisil : ” Învățătura cere o muncă de fiecare moment. Munciți câte puțin în fiecare zi.”

Mult succes!

Director,

Prof. Pataki Zoltan

Dragi elevi, dragi colegi,

Stimați părinți și invitați

Permiteți-mi să-mi exprim bucuria de a fi revenit în mijlocul acestui colectiv minunat al școlii noastre, ca împreună cu colegii mei, să contribuim la formarea și educarea elevilor noștri.

Începutul fiecărui an școlar reprezintă o bucurie și o provocare pentru fiecare dintre noi, în ceea ce privește competițita și munca, cunoașterea și disciplina, încrederea și speranța.

Fiecare dascăl trebuie să investească în viețile elevilor cunoaștere, valori și idealuri înalte, să fie modele vrednice de urmat pentru aceștia. Menirea de a fi dascăl e scumpă: nu e ușor ”să te sacrificii pentru a-i învăța pe alții, să te oferi, asumându-ți consecințele, să le insufli mica înțelepciune, să-i educi, să-i îndrumi în viață,să le deschizi mințile.”  Este prima zi de școală pe care toți am așteptat-o.

Noi, dascălii, pentru că trăim din lumina ochilor acestor copii . În pieptul fiecărui dascăl stă o inimă mare, în care încep toți copii, pe care îi avem în școală.

Elevilor, le adresez provocarea competiției, a muncii,a disciplinei și a studiului cu seriozitate. Voi sunteți sensul existenței  noastre ca dascăli, voi sunteți cei în care investim astăzi cu dăruire și speranță pentru un mâine mai frumos. Am încrederea că veți rămâne aceiași elevi cu multă poftă de viață și creativitate după vacanța în care cu siguranță v-ați relaxat, dar ați și reflectat asupra perspectivelor personale.

Rugămintea pentru părinți este să se implice activ în educația copiilor, să fie prezenți în viața școlii alături de cadrele didactice. La început de an școlar, vreau să le urez elevilor, părințelor și colegilor un an plin de împliniri,în care să ne reamintim toți îndemnul lui Brâncuși : ”Trebuie să încerci necontenit să ajungi foarte sus, dacă vrei să vezi foarte departe.”

Director adjunct,

Silvia Lăpuşte